OTOMOTİVDE BÜYÜK BULUŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


OTOMOTİVDE BÜYÜK BULUŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Konya Sanayi Odası tarafından düzenlenen Uluslararası Otomotiv Sektörünün Geleceği (OSEG) konferanslarının 5.si yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. İki gün boyunca otomotivdeki yenilikçi teknolojilerin, sektörde yaşanan gelişmelerin ve sektörün geleceğinin konuşulduğu konferansın açılışına Konya Valisi Yakup Canbolat, TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Bilim, Sanayi Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, çok sayıda sanayici, akademisyen ve sektör temsilcisi katıldı.

Türkiye’nin farklı illerinin yanı sıra, Almanya, Polonya, Romanya, Güney Afrika ve Hindistan gibi ülkelerden sektör temsilcilerinin katıldığı Selçuklu Kongre Merkezinde gerçekleştirilen programın açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, konferans hakkında bilgi vererek, OSEG konferanslarının artık bir marka haline geldiğinin altını çizdi. Konya otomotiv endüstrisinin Türk sanayisine güçlü destek veren bir endüstri haline geldiğini söyleyen Kütükcü,”OSEG konferanslarının ilkini düzenlediğimiz 2010 yılından bu yana Konya otomotiv endüstrisinin ihracatı yüzde 72 arttı. Sektör, 2017’de toplam ihracatımızın yüzde 21’ini tek başına gerçekleştirdi. Konya Otomotiv Endüstrisi Türkiye’deki yerini de sarsılmaz bir şekilde sağlamlaştırarak, Türkiye’nin otomotiv ihracatında Bursa, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir ve Manisa’nın ardından 8. sıraya yükseldi.

Konyalı otomotivcilerimiz bugün 130 ülkeye ihracat yapan, ABD’den İngiltere’ye, Almanya’dan Fransa’ya, Rusya’dan Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu coğrafyalarına değin dünyanın her yeriyle çalışan güçlü bir yapıya kavuştu. Sektörde şu an 300’ün üzerinde üretici firmamız ile 13 binin üzerinde istihdam sağlıyoruz. OEM’e, yani ana sanayiye çalışma oranımız da her geçen yıl artıyor çok şükür. Odamız kümelenme çalışmalarını başlatarak, Türkiye’nin sektördeki ilk kümelenme projesi olan Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesini kurduğunda sadece 1 firmamızın TS 16949 Kalite Belgesi vardı. Şu anda 18 firmamız TS 16949 Kalite Belgesi ile ana sanayiye odaklanmış durumda. Yürüttüğümüz Motor Ur-Ge Projesi ile Konya’nın motor ve motor üretme kabiliyetini de geliştirmeye çalışıyoruz. İnşallah Konya Otomotiv Endüstrisi, Odamızın da katkılarıyla ana sanayiyle daha çok çalışarak, küresel yarışın daha güçlü bir paydaşı olarak yoluna devam edecek” şeklinde konuştu.

Kütükcü’den Ortak Girişim Grubuna çağrı

Konya’nın yerli otomobile ev sahipliği yapmak için yaptıkları çalışmalardan bahseden Kütükcü, bu konuda şehir olarak profesyonel, uluslar arası bir kuruluşa rapor hazırlatan tek şehir olduklarını hatırlatarak, Yerli Otomobil Ortak Girişim Grubunu Konya’ya davet etti. Yerli otomobil yatırımı için 5 farklı yer önerisi sunan tek şehir olduklarının da altını çizen Kütükcü, bu yatırımın Marmara Havzasının dışında Konya gibi sanayi alt yapısı gelişmiş bir şehre yapılmasının önemine değindi.

Sanayide kapsayıcı dönüşüm talebi

Kütükcü, Türkiye’nin sanayide kapsayıcı bir dönüşüme ihtiyaç duyduğunu kaydederek şunları söyledi: “Türkiye’de sanayinin tek merkezli, Marmara Havzası odaklı yatırım anlayışından, Anadolu’ya yayılan, kapsayıcı bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Marmara Havzası artık kendi yükünü çekemez hale geldi.Biz Konya olarak, Türkiye’nin ikinci Marmara Havzası olmaya talibiz. Yerli otomobil yatırımında Konya ısrarımızın temelinde de bu bakış açımız yatıyor. Buradan bir kez daha sizlerin huzurunda, tüm siyasi çevrelere ve Yerli Otomobil Ortak Girişim Grubuna ‘Gelin bu yatırımı Konya’da yapın. Konya ile iş yapan kazanır’ çağrımı yinelemek istiyorum. Bu şehrin sanayi odası başkanı olarak; Konya’ya yatırım yapan hiç kimsenin kaybetmeyeceğini açık bir dille ifade etmek isterim.”

"Konya sanayisi zengin bir çeşitli yapıya sahip"

Konya Valisi Yakup Canbolat ise, Konya sanayisinin zengin bir çeşitli yapıya sahip olduğunu kaydederek, “Hızlı gelişen ve dinamik imalat sanayi yapısı ilimizde ürün çeşitliliğini her geçen gün arttırmaktadır. Konya sanayisi başta otomotiv ve savunma sanayisi olmak üzere artık birçok sektörde varlığını hissettirmektedir” ifadelerini kullandı.

Buradan otomotiv endüstrisine yeni yatırımlar için çok net bir davetimizi iletiyoruz”

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız da, otomotiv şirketlerini Konya’da üretim yapmaları için davet etti. Altunyaldız, “Bahsettiğimiz değişim ve gelişim sürecinde dijital dönüşümde arzu ettiğimiz ana sanayi ile birlikte hızlı bir gelişim ve dönüşüm gerçekleştiremezsek bu gelişim geride kalır. Derneklerimizin hem ana sanayide hem ana aktörlerimizin bu konuda çalışmalarını biliyoruz. Burada yaptığımız çalışmalarda dijital dönüşümde ana sanayi ve yan sanayide olan hızlı gelişimin anlatılmasının da önemli olduğunu düşünüyorum. İnşallah 2019’da ilk prototipini göreceğimiz ilk araç markamızı kendi otoyollarımızda görme konusunda kuşkumuz yok. Yerli otomobilde kullanılacak her türlü aksamın üretilmesine dönük çalışmalarına hız vermeleri gerektiğini belirtmek istiyorum. Buradan otomotiv endüstrisine yeni yatırımlar için çok net bir davetimizi iletiyoruz” şeklinde konuştu.

Sektörün arkasındayız

Konferansa katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, bakanlık olarak otomotiv sektöründe kendilerine görev edindiklerini belirtti. Hasan Ali Çelik, “Ülkemizde sektörün birleşmesi için bir destek ve katkıyı kendimize görev ettik. Bunları yaparken otomotiv sektörünün ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Otomotiv sektörü burada çok tartışılacak ama tek başına bir ifade değildir. Kendisin, meydana getiren birçok parçanın ve sistemin bir araya getirilmesiyle ve üretildikten sonraki adımlarına kadar birçok sektörü destekleyen büyüten en önemli faaliyetlerin başında gelmektedir. Şunu ifade etmekte yarar var sektör Türkiye’de dünya sıralamasında yerini almıştır. Ülkemizde en üst seviyede durmakla birlikte Avrupa’da bazı alanlarda birinci görüyoruz. Biz bu sektörün arkasındayız" dedi.

Konuşmaların ardından TOBB Otomotiv Yan Sanayi Sektör Meclis Başkanı Mehmet Dudaroğlu katılımcılarla sektördeki gelişmeleri paylaştı.

Konya’da 2016-2018 döneminde TS 16949 Kalite Belgesi alan SAB Otomotiv Yedek Parça, Dikmen Otomotiv Döküm Gıda ve Yenmak Motor Gömlek firmaları ile sektörde Ar-Ge merkezi bulunan Motus Otomotiv Makine, Aydınlar Yedek Parça, Kentpar Otomotiv ve Mesa Makine'ye plaketleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından, protokol üyeleri konferans kapsamında açılan elektrikli otomobil sergisini gezdi.

Uzman konuşmacılar, 4 oturum boyunca katılımcılarla birlikte oldu

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Yurtiçinden ve yurt dışından gelen alanında uzman konuşmacılar, 'Türk Otomotiv Sanayinde Üretim, Tasarım, Marka', 'Yeni Nesil Otomotiv Teknolojileri', 'Küresel Otomotiv Sektörü' ve 'Geleceğin İş Modelleri' konularında sunumlarını yaparak, katılımcılara bilgiler verdi.

Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Osman Zeki Sever’in moderatörlüğünde yapılan ‘Türk Otomotiv Sanayinde Üretim, Tasarım, Marka’ temalı oturumda, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Otomotiv Teknolojileri Grubu'ndan Abdulehad Özdemir, HEXAGON STUDIO Genel Müdürü Murat Özkan, Sedat Öztürk Endüstriyel Tasarım Genel Müdürü Sedat Öztürk, Bozankaya Proje Koordinatörü Yiğit Belin sunumlarını gerçekleştirdi.

'Yeni Nesil Otomotiv Teknolojileri' konulu ikinci oturum ise, Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu Kurucusu Berkan Bayram'ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturumda, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, Turkcell Proje Yönetim Ofisi Yöneticisi Fatih Ferhan Mert, Aselsan Elektrikli Araçlar Sistemleri Program Müdürü Ali Murat Topçu, GERSAN Ürün ve Satış Müdürü Muharrem Akbulut, Günsel Dış Operasyon Sorumlusu Sertel Tanta sunumlarını yaptı.

Küresel Otomotiv Sektörü’ temalı üçüncü oturum da, FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Taner Göçmez’in moderatörlüğünde düzenlendi. Bu oturumda da, Frost &Sullivan Merkez ve Doğu Avrupa Direktörü Mubarak Moosa, Automotive Nord e.V. Genel Müdürü Oliver Schrader, Sabancı Üniversitesi Proje Koordinatörü Mustafa Özgür Berke ve Rawnic Pty Ltd. CEO’su Ray Mbulelo Hlobo sunumlarını gerçekleştirdi.

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Aslan’ın moderatörlüğünde yapılan ‘Geleceğin İş Modelleri’ temalı son oturumda ise, BOSCH Türkiye Endüstri 4.0 Satış Direktörü Murat Kurtlar, Yalın Enstitü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akgül, Zafer Türkmen Taşıt Tasarım Firması Taşıt Tasarımcısı Zafer Türkmen sunumlarını gerçekleştirdi.

Konferansın ikinci gününde Konyalı sanayciler de 100'ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Whoops! There was an error.
UnexpectedValueException
The stream or file "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/logs/laravel.log" could not be opened: failed to open stream: Read-only file system UnexpectedValueException thrown with message "The stream or file "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/logs/laravel.log" could not be opened: failed to open stream: Read-only file system" Stacktrace: #9 UnexpectedValueException in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/Handler/StreamHandler.php:107 #8 Monolog\Handler\StreamHandler:write in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/Handler/AbstractProcessingHandler.php:37 #7 Monolog\Handler\AbstractProcessingHandler:handle in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/Logger.php:337 #6 Monolog\Logger:addRecord in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/Logger.php:616 #5 Monolog\Logger:error in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Log/Writer.php:203 #4 Illuminate\Log\Writer:writeLog in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Log/Writer.php:114 #3 Illuminate\Log\Writer:error in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Foundation/Exceptions/Handler.php:113 #2 Illuminate\Foundation\Exceptions\Handler:report in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/app/Exceptions/Handler.php:39 #1 App\Exceptions\Handler:report in /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Foundation/Bootstrap/HandleExceptions.php:81 #0 Illuminate\Foundation\Bootstrap\HandleExceptions:handleException in [internal]:0
9
UnexpectedValueException
/
vendor
/
monolog
/
monolog
/
src
/
Monolog
/
Handler
/
StreamHandler.php
107
8
Monolog
\
Handler
\
StreamHandler
write
/
vendor
/
monolog
/
monolog
/
src
/
Monolog
/
Handler
/
AbstractProcessingHandler.php
37
7
Monolog
\
Handler
\
AbstractProcessingHandler
handle
/
vendor
/
monolog
/
monolog
/
src
/
Monolog
/
Logger.php
337
6
Monolog
\
Logger
addRecord
/
vendor
/
monolog
/
monolog
/
src
/
Monolog
/
Logger.php
616
5
Monolog
\
Logger
error
/
vendor
/
laravel
/
framework
/
src
/
Illuminate
/
Log
/
Writer.php
203
4
Illuminate
\
Log
\
Writer
writeLog
/
vendor
/
laravel
/
framework
/
src
/
Illuminate
/
Log
/
Writer.php
114
3
Illuminate
\
Log
\
Writer
error
/
vendor
/
laravel
/
framework
/
src
/
Illuminate
/
Foundation
/
Exceptions
/
Handler.php
113
2
Illuminate
\
Foundation
\
Exceptions
\
Handler
report
/
app
/
Exceptions
/
Handler.php
39
1
App
\
Exceptions
\
Handler
report
/
vendor
/
laravel
/
framework
/
src
/
Illuminate
/
Foundation
/
Bootstrap
/
HandleExceptions.php
81
0
Illuminate
\
Foundation
\
Bootstrap
\
HandleExceptions
handleException
[internal]
0
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
vendor
/
monolog
/
monolog
/
src
/
Monolog
/
Handler
/
StreamHandler.php
  /**
   * {@inheritdoc}
   */
  protected function write(array $record)
  {
    if (!is_resource($this->stream)) {
      if (null === $this->url || '' === $this->url) {
        throw new \LogicException('Missing stream url, the stream can not be opened. This may be caused by a premature call to close().');
      }
      $this->createDir();
      $this->errorMessage = null;
      set_error_handler(array($this, 'customErrorHandler'));
      $this->stream = fopen($this->url, 'a');
      if ($this->filePermission !== null) {
        @chmod($this->url, $this->filePermission);
      }
      restore_error_handler();
      if (!is_resource($this->stream)) {
        $this->stream = null;
        throw new \UnexpectedValueException(sprintf('The stream or file "%s" could not be opened: '.$this->errorMessage, $this->url));
      }
    }
 
    if ($this->useLocking) {
      // ignoring errors here, there's not much we can do about them
      flock($this->stream, LOCK_EX);
    }
 
    $this->streamWrite($this->stream, $record);
 
    if ($this->useLocking) {
      flock($this->stream, LOCK_UN);
    }
  }
 
  /**
   * Write to stream
   * @param resource $stream
   * @param array $record
   */
Arguments
 1. "The stream or file "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/logs/laravel.log" could not be opened: failed to open stream: Read-only file system"
  
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
vendor
/
monolog
/
monolog
/
src
/
Monolog
/
Handler
/
AbstractProcessingHandler.php
 *
 * @author Jordi Boggiano <j.boggiano@seld.be>
 * @author Christophe Coevoet <stof@notk.org>
 */
abstract class AbstractProcessingHandler extends AbstractHandler
{
  /**
   * {@inheritdoc}
   */
  public function handle(array $record)
  {
    if (!$this->isHandling($record)) {
      return false;
    }
 
    $record = $this->processRecord($record);
 
    $record['formatted'] = $this->getFormatter()->format($record);
 
    $this->write($record);
 
    return false === $this->bubble;
  }
 
  /**
   * Writes the record down to the log of the implementing handler
   *
   * @param array $record
   * @return void
   */
  abstract protected function write(array $record);
 
  /**
   * Processes a record.
   *
   * @param array $record
   * @return array
   */
  protected function processRecord(array $record)
  {
Arguments
 1. array:8 [
   "message" => "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
   "context" => array:1 [
    "exception" => ErrorException {
     #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
     #code: 0
     #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
     #line: 122
     #severity: E_WARNING
    }
   ]
   "level" => 400
   "level_name" => "ERROR"
   "channel" => "local"
   "datetime" => DateTime @1532006913 {
    date: 2018-07-19 13:28:33.798904 UTC (+00:00)
   }
   "extra" => []
   "formatted" => """
    [2018-07-19 13:28:33] local.ERROR: file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system {"exception":"[object] (ErrorException(code: 0): file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system at /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php:122)\n
    [stacktrace]\n
    #0 [internal function]: Illuminate\\Foundation\\Bootstrap\\HandleExceptions->handleError(2, 'file_put_conten...', '/var/www/oseg.k...', 122, Array)\n
    #1 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php(122): file_put_contents('/var/www/oseg.k...', 'a:3:{s:6:\"_toke...', 2)\n
    #2 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Session/FileSessionHandler.php(83): Illuminate\\Filesystem\\Filesystem->put('/var/www/oseg.k...', 'a:3:{s:6:\"_toke...', true)\n
    #3 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Session/Store.php(128): Illuminate\\Session\\FileSessionHandler->write('xztDiobIEKqNVj6...', 'a:3:{s:6:\"_toke...')\n
    #4 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Session/Middleware/StartSession.php(87): Illuminate\\Session\\Store->save()\n
    #5 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Foundation/Http/Kernel.php(218): Illuminate\\Session\\Middleware\\StartSession->terminate(Object(Illuminate\\Http\\Request), Object(Illuminate\\Http\\Response))\n
    #6 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Foundation/Http/Kernel.php(189): Illuminate\\Foundation\\Http\\Kernel->terminateMiddleware(Object(Illuminate\\Http\\Request), Object(Illuminate\\Http\\Response))\n
    #7 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/public/index.php(60): Illuminate\\Foundation\\Http\\Kernel->terminate(Object(Illuminate\\Http\\Request), Object(Illuminate\\Http\\Response))\n
    #8 {main}\n
    "} \n
    """
  ]
  
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
vendor
/
monolog
/
monolog
/
src
/
Monolog
/
Logger.php
      $ts = new \DateTime(null, static::$timezone);
    }
    $ts->setTimezone(static::$timezone);
 
    $record = array(
      'message' => (string) $message,
      'context' => $context,
      'level' => $level,
      'level_name' => $levelName,
      'channel' => $this->name,
      'datetime' => $ts,
      'extra' => array(),
    );
 
    foreach ($this->processors as $processor) {
      $record = call_user_func($processor, $record);
    }
 
    while ($handler = current($this->handlers)) {
      if (true === $handler->handle($record)) {
        break;
      }
 
      next($this->handlers);
    }
 
    return true;
  }
 
  /**
   * Adds a log record at the DEBUG level.
   *
   * @param string $message The log message
   * @param array  $context The log context
   * @return Boolean Whether the record has been processed
   */
  public function addDebug($message, array $context = array())
  {
    return $this->addRecord(static::DEBUG, $message, $context);
  }
Arguments
 1. array:8 [
   "message" => "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
   "context" => array:1 [
    "exception" => ErrorException {
     #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
     #code: 0
     #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
     #line: 122
     #severity: E_WARNING
    }
   ]
   "level" => 400
   "level_name" => "ERROR"
   "channel" => "local"
   "datetime" => DateTime @1532006913 {
    date: 2018-07-19 13:28:33.798904 UTC (+00:00)
   }
   "extra" => []
   "formatted" => """
    [2018-07-19 13:28:33] local.ERROR: file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system {"exception":"[object] (ErrorException(code: 0): file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system at /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php:122)\n
    [stacktrace]\n
    #0 [internal function]: Illuminate\\Foundation\\Bootstrap\\HandleExceptions->handleError(2, 'file_put_conten...', '/var/www/oseg.k...', 122, Array)\n
    #1 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php(122): file_put_contents('/var/www/oseg.k...', 'a:3:{s:6:\"_toke...', 2)\n
    #2 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Session/FileSessionHandler.php(83): Illuminate\\Filesystem\\Filesystem->put('/var/www/oseg.k...', 'a:3:{s:6:\"_toke...', true)\n
    #3 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Session/Store.php(128): Illuminate\\Session\\FileSessionHandler->write('xztDiobIEKqNVj6...', 'a:3:{s:6:\"_toke...')\n
    #4 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Session/Middleware/StartSession.php(87): Illuminate\\Session\\Store->save()\n
    #5 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Foundation/Http/Kernel.php(218): Illuminate\\Session\\Middleware\\StartSession->terminate(Object(Illuminate\\Http\\Request), Object(Illuminate\\Http\\Response))\n
    #6 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Foundation/Http/Kernel.php(189): Illuminate\\Foundation\\Http\\Kernel->terminateMiddleware(Object(Illuminate\\Http\\Request), Object(Illuminate\\Http\\Response))\n
    #7 /var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/public/index.php(60): Illuminate\\Foundation\\Http\\Kernel->terminate(Object(Illuminate\\Http\\Request), Object(Illuminate\\Http\\Response))\n
    #8 {main}\n
    "} \n
    """
  ]
  
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
vendor
/
monolog
/
monolog
/
src
/
Monolog
/
Logger.php
   * @param array  $context The log context
   * @return Boolean Whether the record has been processed
   */
  public function err($message, array $context = array())
  {
    return $this->addRecord(static::ERROR, $message, $context);
  }
 
  /**
   * Adds a log record at the ERROR level.
   *
   * This method allows for compatibility with common interfaces.
   *
   * @param string $message The log message
   * @param array  $context The log context
   * @return Boolean Whether the record has been processed
   */
  public function error($message, array $context = array())
  {
    return $this->addRecord(static::ERROR, $message, $context);
  }
 
  /**
   * Adds a log record at the CRITICAL level.
   *
   * This method allows for compatibility with common interfaces.
   *
   * @param string $message The log message
   * @param array  $context The log context
   * @return Boolean Whether the record has been processed
   */
  public function crit($message, array $context = array())
  {
    return $this->addRecord(static::CRITICAL, $message, $context);
  }
 
  /**
   * Adds a log record at the CRITICAL level.
   *
   * This method allows for compatibility with common interfaces.
Arguments
 1. 400
  
 2. "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
  
 3. array:1 [
   "exception" => ErrorException {
    #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
    #code: 0
    #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
    #line: 122
    #severity: E_WARNING
   }
  ]
  
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
vendor
/
laravel
/
framework
/
src
/
Illuminate
/
Log
/
Writer.php
   * @return void
   */
  public function write($level, $message, array $context = [])
  {
    $this->writeLog($level, $message, $context);
  }
 
  /**
   * Write a message to Monolog.
   *
   * @param string $level
   * @param string $message
   * @param array $context
   * @return void
   */
  protected function writeLog($level, $message, $context)
  {
    $this->fireLogEvent($level, $message = $this->formatMessage($message), $context);
 
    $this->monolog->{$level}($message, $context);
  }
 
  /**
   * Register a file log handler.
   *
   * @param string $path
   * @param string $level
   * @return void
   */
  public function useFiles($path, $level = 'debug')
  {
    $this->monolog->pushHandler($handler = new StreamHandler($path, $this->parseLevel($level)));
 
    $handler->setFormatter($this->getDefaultFormatter());
  }
 
  /**
   * Register a daily file log handler.
   *
   * @param string $path
Arguments
 1. "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
  
 2. array:1 [
   "exception" => ErrorException {
    #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
    #code: 0
    #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
    #line: 122
    #severity: E_WARNING
   }
  ]
  
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
vendor
/
laravel
/
framework
/
src
/
Illuminate
/
Log
/
Writer.php
   *
   * @param string $message
   * @param array $context
   * @return void
   */
  public function critical($message, array $context = [])
  {
    $this->writeLog(__FUNCTION__, $message, $context);
  }
 
  /**
   * Log an error message to the logs.
   *
   * @param string $message
   * @param array $context
   * @return void
   */
  public function error($message, array $context = [])
  {
    $this->writeLog(__FUNCTION__, $message, $context);
  }
 
  /**
   * Log a warning message to the logs.
   *
   * @param string $message
   * @param array $context
   * @return void
   */
  public function warning($message, array $context = [])
  {
    $this->writeLog(__FUNCTION__, $message, $context);
  }
 
  /**
   * Log a notice to the logs.
   *
   * @param string $message
   * @param array $context
   * @return void
Arguments
 1. "error"
  
 2. "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
  
 3. array:1 [
   "exception" => ErrorException {
    #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
    #code: 0
    #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
    #line: 122
    #severity: E_WARNING
   }
  ]
  
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
vendor
/
laravel
/
framework
/
src
/
Illuminate
/
Foundation
/
Exceptions
/
Handler.php
   */
  public function report(Exception $e)
  {
    if ($this->shouldntReport($e)) {
      return;
    }
 
    if (method_exists($e, 'report')) {
      return $e->report();
    }
 
    try {
      $logger = $this->container->make(LoggerInterface::class);
    } catch (Exception $ex) {
      throw $e; // throw the original exception
    }
 
    $logger->error(
      $e->getMessage(),
      array_merge($this->context(), ['exception' => $e]
    ));
  }
 
  /**
   * Determine if the exception should be reported.
   *
   * @param \Exception $e
   * @return bool
   */
  public function shouldReport(Exception $e)
  {
    return ! $this->shouldntReport($e);
  }
 
  /**
   * Determine if the exception is in the "do not report" list.
   *
   * @param \Exception $e
   * @return bool
   */
Arguments
 1. "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
  
 2. array:1 [
   "exception" => ErrorException {
    #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
    #code: 0
    #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
    #line: 122
    #severity: E_WARNING
   }
  ]
  
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
app
/
Exceptions
/
Handler.php
   * A list of the inputs that are never flashed for validation exceptions.
   *
   * @var array
   */
  protected $dontFlash = [
    'password',
    'password_confirmation',
  ];
 
  /**
   * Report or log an exception.
   *
   * This is a great spot to send exceptions to Sentry, Bugsnag, etc.
   *
   * @param \Exception $exception
   * @return void
   */
  public function report(Exception $exception)
  {
    parent::report($exception);
  }
 
  /**
   * Render an exception into an HTTP response.
   *
   * @param \Illuminate\Http\Request $request
   * @param \Exception $exception
   * @return \Illuminate\Http\Response
   */
  public function render($request, Exception $exception)
  {
    return parent::render($request, $exception);
  }
}
 
Arguments
 1. ErrorException {
   #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
   #code: 0
   #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
   #line: 122
   #severity: E_WARNING
  }
  
/
var
/
www
/
oseg.kso.org.tr
/
public_html
/
vendor
/
laravel
/
framework
/
src
/
Illuminate
/
Foundation
/
Bootstrap
/
HandleExceptions.php
  }
 
  /**
   * Handle an uncaught exception from the application.
   *
   * Note: Most exceptions can be handled via the try / catch block in
   * the HTTP and Console kernels. But, fatal error exceptions must
   * be handled differently since they are not normal exceptions.
   *
   * @param \Throwable $e
   * @return void
   */
  public function handleException($e)
  {
    if (! $e instanceof Exception) {
      $e = new FatalThrowableError($e);
    }
 
    try {
      $this->getExceptionHandler()->report($e);
    } catch (Exception $e) {
      //
    }
 
    if ($this->app->runningInConsole()) {
      $this->renderForConsole($e);
    } else {
      $this->renderHttpResponse($e);
    }
  }
 
  /**
   * Render an exception to the console.
   *
   * @param \Exception $e
   * @return void
   */
  protected function renderForConsole(Exception $e)
  {
    $this->getExceptionHandler()->renderForConsole(new ConsoleOutput, $e);
Arguments
 1. ErrorException {
   #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
   #code: 0
   #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
   #line: 122
   #severity: E_WARNING
  }
  
[internal]
Arguments
 1. ErrorException {
   #message: "file_put_contents(/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/storage/framework/sessions/xztDiobIEKqNVj6dLeWlrJUrVmOsjUu3E0uckpj2): failed to open stream: Read-only file system"
   #code: 0
   #file: "/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php"
   #line: 122
   #severity: E_WARNING
  }
  

Environment & details:

empty
empty
empty
empty
empty
Key Value
REDIRECT_REDIRECT_STATUS
"200"
REDIRECT_STATUS
"200"
HTTP_HOST
"oseg.kso.org.tr"
HTTP_ACCEPT_ENCODING
"x-gzip, gzip, deflate"
HTTP_USER_AGENT
"CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/)"
HTTP_ACCEPT
"text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8"
HTTP_IF_MODIFIED_SINCE
"Sun, 27 May 2018 11:41:59 GMT"
HTTP_CONNECTION
"close"
PATH
"/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin"
SERVER_SIGNATURE
"<address>Apache/2.4.18 (Ubuntu) Server at oseg.kso.org.tr Port 80</address>\n"
SERVER_SOFTWARE
"Apache/2.4.18 (Ubuntu)"
SERVER_NAME
"oseg.kso.org.tr"
SERVER_ADDR
"95.0.128.83"
SERVER_PORT
"80"
REMOTE_ADDR
"54.224.2.123"
DOCUMENT_ROOT
"/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html"
REQUEST_SCHEME
"http"
CONTEXT_PREFIX
""
CONTEXT_DOCUMENT_ROOT
"/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html"
SERVER_ADMIN
"admin@oseg.kso.org.tr"
SCRIPT_FILENAME
"/var/www/oseg.kso.org.tr/public_html/public/index.php"
REMOTE_PORT
"43630"
REDIRECT_URL
"/public/haber/6/otomotivde-buyuk-bulusma-gerceklestirildi"
GATEWAY_INTERFACE
"CGI/1.1"
SERVER_PROTOCOL
"HTTP/1.1"
REQUEST_METHOD
"GET"
QUERY_STRING
""
REQUEST_URI
"/haber/6/otomotivde-buyuk-bulusma-gerceklestirildi"
SCRIPT_NAME
"/public/index.php"
PHP_SELF
"/public/index.php"
REQUEST_TIME_FLOAT
1532006913.775
REQUEST_TIME
1532006913
APP_NAME
"Laravel"
APP_ENV
"local"
APP_KEY
"base64:tzx9seR0B9btTsxQKCEsHrTwls4ogDc4KKYYMd4ttig="
APP_DEBUG
"true"
APP_LOG_LEVEL
"debug"
APP_URL
"http://localhost"
DB_CONNECTION
"mysql"
DB_HOST
"localhost"
DB_PORT
"3306"
DB_DATABASE
"oseg"
DB_USERNAME
"root"
DB_PASSWORD
"Oseg2018*.KsO"
BROADCAST_DRIVER
"log"
CACHE_DRIVER
"file"
SESSION_DRIVER
"file"
SESSION_LIFETIME
"120"
QUEUE_DRIVER
"sync"
REDIS_HOST
"127.0.0.1"
REDIS_PASSWORD
"null"
REDIS_PORT
"6379"
MAIL_DRIVER
"smtp"
MAIL_HOST
"smtp.mailtrap.io"
MAIL_PORT
"2525"
MAIL_USERNAME
"null"
MAIL_PASSWORD
"null"
MAIL_ENCRYPTION
"null"
PUSHER_APP_ID
""
PUSHER_APP_KEY
""
PUSHER_APP_SECRET
""
Key Value
APP_NAME
"Laravel"
APP_ENV
"local"
APP_KEY
"base64:tzx9seR0B9btTsxQKCEsHrTwls4ogDc4KKYYMd4ttig="
APP_DEBUG
"true"
APP_LOG_LEVEL
"debug"
APP_URL
"http://localhost"
DB_CONNECTION
"mysql"
DB_HOST
"localhost"
DB_PORT
"3306"
DB_DATABASE
"oseg"
DB_USERNAME
"root"
DB_PASSWORD
"Oseg2018*.KsO"
BROADCAST_DRIVER
"log"
CACHE_DRIVER
"file"
SESSION_DRIVER
"file"
SESSION_LIFETIME
"120"
QUEUE_DRIVER
"sync"
REDIS_HOST
"127.0.0.1"
REDIS_PASSWORD
"null"
REDIS_PORT
"6379"
MAIL_DRIVER
"smtp"
MAIL_HOST
"smtp.mailtrap.io"
MAIL_PORT
"2525"
MAIL_USERNAME
"null"
MAIL_PASSWORD
"null"
MAIL_ENCRYPTION
"null"
PUSHER_APP_ID
""
PUSHER_APP_KEY
""
PUSHER_APP_SECRET
""
0. Whoops\Handler\PrettyPageHandler