Serdar Aslan

Serdar Aslan

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği

Yönetim Kurulu Üyesi

1971 Nusaybin doğumludur. 9 Yaşında ailesi beraber İstanbul’a taşınmıştır. Üsküdar Paşakapısı İlkokulundan 1982 yılında; Galatasaray Lisesi’nden 1990 yılında mezun olmuştur. Ankara Bilkent Üniversitesinde 2 yıl Ekonomi okuduktan sonra yatay geçiş yaptığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1997 yılında mezun olmuştur. İş hayatında yönetici iken devam ettiği Sabancı Üniversitesinde Yöneticilere yönelik İşletme Yüksek Lisans Programından (Executive MBA) Aralık 2008 de mezun olmuştur.

İş hayatına 1989’da lise öğrencisiyken Kapalıçarşı’da (Doğan Bilgili Deri Konfeksiyon) yarı zamanlı tezgâhtarlık ile başlayan Serdar ASLAN; 10 yıl kadar Kurumsal olmayan firmalarda Tezgâhtarlık, Dış Satın alma operasyonu, Yurtdışı Ticari koordinasyon dâhil olmak üzere çeşitli yöneticilik pozisyonlarında çalışmıştır (Osmanlı Kuyumcusu, Sezgin Gümüşçülük So Chic ).

1999 yılı sonunda radikal bir kararla Otomotiv Sektörüne adım atan Serdar ASLAN, Uzel Makine Otomotiv Sistemlerinde İhracat Uzmanı olarak en alt kademede başladıktan sonra 5,5 yıl süresince terfi olarak çeşitli yöneticilik kademelerinde görev yapmıştır. Daha sonra bu grupta son olarak Almanya’da yerleşik Uzel Automotive GmbH Genel Müdürlüğü ve Avrupa Yedek Parça Bölge Müdürlüğü yapmıştır. Pek çok yeni OEM ve Aftermarket müşteri kazanılmış. ABD ve Almanya’da 2 yeni temsilcilik kurulmasına öncülük etmiş, ihracatın toplam cirodaki payını artırmıştır.

Nisan 2005 tarihinde Doğan Grubuna geçmiş ve Holding’e bağlı Ditaş firmasında önce Yedek Parça Pazarlama Satış Müdürü olarak çalışmaya başlamıştır. Bu grupta son olarak 4 yıl süreyle Teknik, Mali ve Ticari olmak üzere tüm birimlerinden sorumlu Yedek Parça İş biriminden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yapmıştır. Çeşitli Avrupa OEM firmaları müşteri olarak kazanılmış. Aftermarket’ten daha fazla pay alınması amacıyla DİPAR markasını oluşturmuş ve başarılı olunması sağlanmıştır.

01.Ocak 2010 tarihinden bu yana febi bilstein firmasının febi, SWAG ve Blue Print markalarına yönelik Türkiye’deki yatırımını yönetmektedir. Halen Ferdinand Bilstein TR Otomotiv Yedek Parça Ltd.Şti.’nin Genel Müdürlüğünü yapmaktadır. Türkiye ile beraber Azerbaycan pazarından sorumludur. Satışları 6 yılının sonunda 4,5 katına, karlılığı 7 katına çıkarmıştır.

Bu görevlerinin yanı sıra; başta kendi müşterilerinin ekipleri olmak üzere 50 den fazla firma ve/veya topluluğa Pazarlama & Satış ve Yönetim konularında eğitim seminerleri vermektedir.

Evli ve iki çocuk babası olan Serdar ASLAN 2012 yılından bugüne OSS Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneğinde Yönetim Kurulu Üyesidir; İngilizce, Fransızca, İtalyanca (orta) ve İspanyolca(orta) dillerini bilmektedir.